logo

01 Kasım 2018

ATHİB 7. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması


yonetim
info@antalyajans.com

ADANA (AA) – Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, "Türkiye bu sene 170 milyar dolar ihracata gidiyor. Önünde de büyük hedefleri var. Bu ihracat hedeflerini ya milyonlarca ton üretimle yapacak ya da değerli ürünlerle yapacak. İkisinden birisini tercih edecek. Biz aslında yolumuzu seçtik. Katma değerli, birim fiyatı yüksek ürünleri üretmek ve satmak durumundayız." dedi.

Gülle, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın da katıldığı, Adana Müze Kompleksi'nde, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) bünyesindeki Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliğince (ATHİB) düzenlenen 7. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması'nın ödül töreninde konuştu.

Birliğin 7 senedir anlamlı bir yarışma düzenlediğini belirten Gülle, Ar-Ge, tasarım, inovasyon ve katma değerin öneminden bahsetti.

Gülle, Türkiye'nin önünde hedefleri olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

"Türkiye bu sene 170 milyar dolar ihracata gidiyor. Önünde de büyük hedefleri var. Bu ihracat hedeflerini ya milyonlarca ton üretimle yapacak ya da değerli ürünlerle yapacak. İkisinden birisini tercih edecek. Biz aslında yolumuzu seçtik. Katma değerli, birim fiyatı yüksek ürünleri üretmek ve satmak durumundayız. Bunu nasıl sağlayacağız? İşte bu akşam olduğu gibi gençlerimizi, gençlerimizin hayallerini bizim endüstrimizin deneyimiyle birleştirerek ortaya çıkan bu değerlerle yapacağız. Biz 3-5 dolara satılan malları, ne zaman 10-15 dolara satarız, bunları konfeksiyon haline getirir ne zaman 30-40-50 dolarlara gider, işte bizim aradığımız yol bu. Bu yolu yapmak için gerekiyorsa biz bu yola gideceğiz, bunun geri dönüşü yok. Bunu yapan ihracatçı birliklerimiz var. 30 senedir bu yarışmaları yapan, Türkiye'nin moda ve tasarımcısı olan arkadaşlar var."

– "Bu ülkenin kalkınması ihracatla olacak"

Yarın ekim ayı ihracat rakamlarını Bakan Pekcan ile Adana'da açılayacaklarını bildiren Gülle, "Adana'nın 1,8 milyar dolarlık ihracatı Adana'ya az. Adana'nın bu kadar potansiyeline, tarımına, üretimine, sanatçısına, lezzetine, festivaline 1,8 milyar dolar ihracat az. Türkiye'nin 11. ihracatçı ili." diye konuştu.

Gülle, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu ülkenin büyümesi, kalkınması, yolu ihracatla olacak. Üreteceğiz ve satacağız. Daha fazla satarak biz bu ülkeyi gelişmiş 10 büyük ülke ekonomisi içerisine sokacaksak yolumuz ve hedefimiz belli. O yüzden gençlerimizi bu işlerin içerisinde koşturmamız lazım. Onların dinamizmi bizim için önemli."

– Diğer konuşmacılar

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Türkiye'nin, dünya tekstil sektöründe söz sahibi ülkelerin başında geldiğini belirterek "Türk tekstil sektörünün dünya ile rekabet gücünün artması ise teknoloji düzeyinin yükseltilmesine, inovasyon çalışmalarının çoğaltılmasına, Ar-Ge faaliyetlerinin artırılmasına ve moda-marka çalışmalarının yoğunlaştırılmasına bağlıdır." ifadesini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de kentin yıllık ihracat rakamının 1,8 milyar dolar civarında olduğunu anımsatarak "Bu rakam Adana'ya yetmez. Kentimiz ihracat rakamlarında 10 milyar dolarları geçmesi lazım." dedi.

TİM Başkanvekili ve Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, ihracatlarının günden güne katlanarak arttığını dile getirdi.

Hükümetin ihracata verdiği desteklerle, yerli üretimleri artırabilmek için gece gündüz demeden çalıştıklarını belirten Kıvanç, "İhracatçılar olarak son zamanlarda hükümetimizin büyük desteğini gördük." diye konuştu.

Konuşmaların ardından ATHİB 7. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri sunuldu.

Etiketler: » » » »
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Leyla Gencer ve Aydın Gün ile operanın tüm emektarları anıldı

  20 Kasım 2018 Genel, Gündem

  İSTANBUL (AA) - İstanbul Devlet Opera ve Balesi'ne (İDOB) emeği geçmiş isimler, "Ustalara Saygı Gecesi" etkinliğinde yad edildi.Devlet Sanatçıları Leyla Gencer, Aydın Gün, Ayhan Baran, Mete Uğur, Suna Korat, Okan Demiriş ve genç yaşta hayatını yitiren Mustafa İktu ile Zehra Yıldız'ın da aralarında olduğu çok sayıda önemli ismin anıldığı etkinlik, Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi'nde gerçekleştirildi.Yaşamını yitirmiş tüm isimlerin barkovizyonda gösterildiği etkinliğe katılan İDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Suat A...
 • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mike Pompeo ile görüştü

  20 Kasım 2018 Genel, Gündem

  WASHINGTON (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo, ABD Dışişleri Bakanlığında bir araya geldi.Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesi yaklaşık 45 dakika sürdü.Görüşmede ikili ve bölgesel konuların ele alındığı, ayrıca Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin konuların da gündeme geldiği belirtildi....
 • Galata Kulesi ve köprüler çocuk hakları için maviye büründü

  20 Kasım 2018 Genel, Gündem

  İSTANBUL (AA) - Galata Kulesi ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla mavi renkte ışıklandırıldı.İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan açıklamaya göre, 20 Kasım 1989'da Birleşmiş Milletler’de (BM) kabul gören ve Eylül 1990’da sözleşmeyi imzalayan ülkelerde yürürlüğe giren BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin yıl dönümü, o tarihten itibaren Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanıyor. Türkiye de 14 Eylül 1990'da sözleşmeyi imzaladı ve sözleşme Aralık 1994’...
 • “Gönül Elçileri Çocuk İşçiliği ile Mücadele” Programı

  20 Kasım 2018 Genel, Gündem

  ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, çocuk işçiliğiyle mücadelede vali eşlerine önemli görevler düştüğünü belirterek, "Sizler, bu çocukların manevi annelerisiniz. Çocuk işçiliğiyle hep birlikte mücadele etmeli, onları okullarına döndürüp, geleceğe kazandırmalıyız. Gönül elçileri işte tam da bu nedenle var." dedi.Emine Erdoğan, Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi'nde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen "Gönül Elçileri Çocuk İşçiliği ile Mücadele" programı...